VZDĚLÁVACÍ CENTRUM

KDO JSOU NEJVĚTŠÍ HRÁČI

Za posledních pár let devizový trh expandoval z trhu, na kterém by banky prováděly své transakce mezi sebou, na trh na němž má účast mnoho dalších finančních institucí jiného druhu. Patří sem makléři a tvůrci trhu, nefinanční korporace, investiční firmy, penzijní fondy a zajišťovací fondy.

Jeho zaměření se rozšířilo z poskytování služeb dovozcům a vývozcům na manipulace s obrovským objemem zámořských investic a jinými kapitálovými toky, ke kterým nyní dochází. Poslední dobou stále více nabývá na popularitě denní obchodování deviz. Různé firmy nabízejí svá zařízení malým investorům.

Devizy tvoří jakýsi 'přespultový' (OTC) trh, což znamená, že neexistuje žádná centrální burza ani clearingový dům, kde by se objednávky stavěly proti sobě. Geografická obchodní 'centra' po světě existují a jsou (v pořadí důležitosti): Londýn, New York, Tokio, Singapur, Frankfurt, Ženeva & Zurich, Paříž a Hong Kong. Speciálně se devizové obchody uzavírají mezi účastníky na základě důvěry a reputace z dodávek na dohodu. V případě navzájem mezi sebou obchodujících bank tyto banky tak činí výhradně na tomto základě. Na maloobchodním trhu zákazníci vyžadují písemnou, právně přijatelnou smlouvu, uzavíranou mezi nimi navzájem, a svého makléře výměnou za ukládání fondů, na kterémžto základě může zákazník obchodovat.

Někteří účastníci trhu mohou být zapojeni do 'dobrého' trhu a provádějí zde mezinárodní transakce na nákup či prodej zboží. Někteří se mohou angažovat v 'přímých investicích' pro technologie a zařízení, nebo mohou působit na 'peněžním trhu' a mezinárodně obchodovat s krátkodobými dluhovými instrumenty. Různí investoři, zajišťovatelé investic a spekulanti se mohou zaměřovat na jakákoli časová období od pár minut po několik let. Ale ať už to jsou oficiální či privátní subjekty, ať motivovány investováním, zajišťováním investic, spekulací, arbitráží, platbami za dovozy, příp. to jsou subjekty usilující o vliv na sazby, jsou ve všech případech součástí celkové poptávky po příslušných měnách a jejich nabídky - všechny hrají určitou roli při určování směnného kurzu v daném okamžiku.

SVĚTOVÉ BANKY PRO FOREX OBCHODOVÁNÍ

Bank of Canada (Kanada)

Bank of Canada je centrální bankou této země. Nejedná se o komerční banku, neboť nenabízí bankovní služby veřejnosti. Je to spíše banka nesoucí v Kanadě odpovědnost za peněžní strategii, bankovky, finanční systém a správu fondů. Její hlavní úlohou je podle zákona o ní 'podporovat hospodářské a finanční blaho Kanady'.

Bank of England (Spojené království)

Role a funkce této banky se za 300leté období její historie vyvíjejí a mění. Od svého založení byla jakýmsi vládním bankéřem a od konce 18. století působí jako bankéř bankovního systému obecně: bankou bankéřů. Třebaže rovněž poskytuje bankovní služby svým zákazníkům, Bank of England spravuje devizové a zlaté rezervy Spojeného království.

Banka má dva hlavní účely.-. peněžní a finanční stabilitu. Banka je pro širokou veřejnost nejviditelnější právě prostřednictví bankovek a poslední dobou i svým rozhodováním o úrokových sazbách. V Anglii a Walesu má monopol na emisi bankovek již od začátku 20. století. Ale až od r. 1997 má banka statutární odpovědnost za nastavování oficiální úrokové sazby ve Spojeném království.

Bank of Japan (Japonsko)

Bank of Japan je centrální bankou Japonska. Je etablovanou právnickou osobou dle japonské legislativy (dále jen „Legislativa“), není vládní agenturou ani privátní korporací. Legislativa vytyčuje cíle této banky, tedy např. 'vydávat bankovky, provádět měnovou a peněžní regulaci' a 'zajišťovat bezproblémové vypořádání fondů mezi bankami a jinými finančními institucemi a přispívat tak k udržování dobře uspořádané finanční soustavy'.

Legislativa rovněž stanovuje pro banku princip měnové a peněžní regulace, a to následovně: 'Jejím cílem musí být měnová a peněžní regulace soustavným sledováním cenové stability, napomáhání zdravému rozvoji národního hospodářství'.

Bank of Mexico (Mexiko)

Bank of Mexico je centrální bankou této země, dle ústavy nezávislou po funkční i správní stránce. Jejím účelem je poskytovat ekonomice Mexika národní měnu. Při tom je jejím hlavním cílem pokoušet se stabilizovat kupní sílu této měny. Navíc je na této bance, aby podporovala zdravý rozvoj finanční soustavy a zajišťovala efektivní fungování platebních systémů země.

European Central Bank (Evropská unie)

ECB je centrální banka pro jedinou měnu Evropy: euro. Hlavním úkolem ECB je udržovat kupní sílu eura a tím i stabilitu cen v euro oblasti. Euro zahrnuje 18 zemí Evropské unie, které od r. 1999 zavedly euro.

Federální rezerva (USA)

Federální komitét pro otevřený trh (FOMC z angl.) vytyčuje peněžní strategii, čímž prosazuje národohospodářské cíle. Prezident newyorské Fed je jediným prezidentem regionální banky se stálým hlasem a již tradičně bývá vybírán jako její vícepředseda. Ostatní prezidenti se na této pozici střídají vždy na roční funkční období.

Swiss National Bank (Švýcarsko)

Swiss National Bank provádí finanční politiku této země jako nezávislá centrální banka. Podle ústavy a ze statutu je povinna jednat v souladu se zájmy země jako celku. Jejím prvořadým cílem je zajistit cenovou stabilitu při věnování náležité pozornosti hospodářskému rozvoji. Při tom vytváří vhodné prostředí pro hospodářský růst. Legislativa rovněž stanovuje pro banku princip měnové a peněžní regulace, a to následovně: 'Jejím cílem musí být měnová a peněžní regulace soustavným sledováním cenové stability, napomáhání zdravému rozvoji národního hospodářství'.

O nás
Platformy
Typy účtů
Tržní nástroje
Vzdělávací centrum
Partneři a spolupracovníci