EĞİTİM MERKEZİ

FOREX SÖZLÜĞÜNÜZ

ABCDEFGHIKLMNOPQRSTUVW

A

Hesap Özeti

USG hesap özeti müşterinin borç ve kredi faaliyetlerini kullanıcı tarafından belirlenen bir sürede gösterir.

Hesap Durumu Penceresi

Hesap durumu penceresinde USG marjı izleyicisi gösterilir. Hesap bakiyeleri ve açık pozisyonlardaki gerçekleşmemiş kâr ve zararı içerir. Ayrıca mevcut açık pozisyonlar dikkate alınarak müşteri için USG marj seviyelerinin sayısal ve grafik gösterimlerini gösterir.

Hesap Değeri

Yatırılan para miktarı ile mevcut ve kapalı pozisyondan elde edilen kâr ve zarardan kaynaklanan her türlü değişiklikler dikkate alınarak müşterinin hesabının bugünkü değeri. Bu değer, ayrıca, günlük pozisyon yenilemeleri, komisyon, havale ücretleri veya banka ile ilgili masraflardan (varsa) kaynaklanan kredileri ve borçları da içerir.

Toplam Talep

Ekonomideki mal ve hizmetlere olan toplam talep. Özel ve kamu sektöründeki mal ve hizmetler için yerel ve uluslararası talepleri içerir.

Toplam Risk

Tek müşterinin piyasa ile ilgili bir harekete maruz kalma boyutu.

Toplam Arz

Toplu talebi karşılamak üzere mevcut yerli kaynaklardan (ithalat dahil) gelen ekonomideki mal ve hizmetlerin toplam arzı.

Sözleşme

USG Müşteri Sözleşmesi Tüm müşterilerin, USG ile bir hesap açmadan önce USG Müşteri Sözleşmesi'ni okumaları ve imzalamaları gerekmektedir.

Uygulama

USG yazılım programı.

Değer Artışı

Bir piyasa reaksiyonuna tepki olarak artan veya güçlenen bir para birimini tanımlar

Arbitraj

Fiyat veya para birimi farkların kâr sağlamak için aynı veya eş değer mali araçların farklı piyasalarda eş zamanlı satın alınması ve satılması.

Portföy Dağılımı

Fonların, çeşitlendirme veya maksimum getiri sağlamak amacıyla farklı yatırım alternatifleri arasında bölünmesi.

Satış

USG veya başka bir karşı taraf tarafından para biriminin veya aracın satışa sunulduğu fiyat.

Elde edilebilecek en iyi oranı satın almak veya satmak için bir borsa aracısına verilen özel bir talimat. Terim, 'piyasada' terimiyle eş anlamlıdır veya müşteri tarafından bir 'piyasa emri' verildiğini ifade eder.

Belirli bir oranda/fiyatta veya daha iyi işlem yapma emri.

Yetkili Borsa Aracısı

Müşterinin, hesapları üzerindeki alım satım yetkisini veya denetimini verdiği üçüncü taraf. USG, yetkili borsa aracısının çalışma yöntemlerini ima yoluyla veya başka şekilde kabul etmez veya onaylamaz. USG bu konuda sorumlu olmayacaktır.

Mevcut Alım Satım Gücü

Bir müşterinin hesap değeri ve mevcut pozisyonu dikkate alındığında, müşterinin alabileceği belirli bir para birimi cinsinden ifade edilen artan Yabancı Para Tutarı. Matematiksel olarak, Mevcut Alım Satım Gücü = (Hesap Değeri * Maksimum Alım Satım Kaldıracı) Açık Pozisyon Miktarı.

[ TOP ]

B

Arka Ofis

Hesapların kurulumundan, müşterinin hesabına ve hesabından fon transferleri, alım satım mutabakat konuları, müşteri soruşturmaları ve doğrudan bir para birimi çifti alım satımını gerektirmeyen diğer faaliyetlerden sorumlu USG Müşteri Destek arabirimi.

Ödemeler Dengesi

Belirli bir dönemde belli bir ülkedeki gerçek ekonomik işlemlerin sistematik bir kaydı. Ülkeler ya bir ödeme fazlalığı dengesi ya da ödeme açığı dengesi içindedir. Uzun vadeli ödeme açığı dengesi, sermaye transferlerinde ve/veya para birimi değerlerinde düşüşe neden olabilir.

Ticaret Bilançosu

Genel olarak, bu ihracatın değeri ile belirli bir ülkeye yapılan ithalat arasındaki farktır. Bir alım satım açığı dengesi, bir ülkenin ihraç ettiğinden daha fazla ithalat yapmasıdır. Bir ülke ithalatından çok ihracat yaptığında alım satım fazlası dengesidir. Bir ülkenin alım satım açığı uzun süreli olursa para birimi alım satım iş ortaklarına karşı düşebilir veya zayıflayabilir, böylece ithalatın maliyeti daha pahalı hale gelir ve alım satım iş ortakları için ihracat daha ucuza gelir.

Kredi Limiti

Bir bankanın bir müşteriye verdiği, 'limit' olarak da bilinen kredi limiti.

Banka İş Günü (veya İş Günü)

Ticari bankaların pozisyon aldıkları para birimindeki ülkenin mali merkezinde iş için açık olan her gün.

Bank of Japan veya BOJ

Japonya Merkez Bankası.

Temel Para Birimi

Para birimi çiftindeki ilk para birimi. EUR/USD para birimi çiftinde temel para birimi EUR'dir. USG ile bir sözleşme yaparken temel para birimi sözleşme yapılan lot değerinde sabit kalır. Örneğin, lot 100.000 ise 0,9600 para birimi oranında 1 lot EUR/USD satın almak için işlem yapan müşteri, 96.000 USD karşılığında 100.000 EUR sözleşmesi yapıyor olacaktır.

Temel Oran

Çoğunlukla, Birleşik Krallık'ta borçlulara uygulanan faiz oranını hesaplamak için bankalar tarafından kullanılan oran olarak kullanılan bir terim. Düşük kaliteli alacaklılar çok daha yüksek bir ücret öderken, üst kalitedeki borçlular taban oranı üzerinden sadece küçük bir miktar ödeyeceklerdir.

Baz Puan

Yüzde birin yüzde biri. %3,75 ile %3,76 arasındaki fark.

Ayı Piyasası

Yatırım fiyatlarının düştüğü, yaygın kötümserlik eşliğinde uzun süren bir dönem.

Ayı Sıkıştırması

Düşen fiyatlardan kâr elde etmeye çalışan kötümser yatırımcıları bir yatırımı sattıkları fiyattan daha yüksek fiyata geri satın almaya zorlayan piyasa değişikliği koşulları.

Ayı

Bir yatırım ürününün fiyatının düşeceğine inanan yatırımcı.

En İyi Çaba Bazı

Bir emre sonraki mevcut fiyattan işlem yapılması. Bu fiyatta alış veya satış yapılabilecek hacim ile müşteri emrinden önceki emirlerin miktarı ve hacmi dikkate alınır.

Alış

USG'nin (veya başka bir karşı tarafın) bir müşteriden bir döviz çifti satın almayı teklif ettiği fiyat.

Büyük Rakam

Normalde bir Yabancı Para fiyat teklifinin ilk üç rakamını ifade eder. NOT: 0,9630 EUR/USD para birimi oranında '0' ilk rakamı gösterir. Yani, fiyat 0,9630 olurken, 'büyük rakam' 0,96'dır.

Çıkma

Menkul kıymet fiyatında konsolide edilmiş aralıktan ani veya hızlı düşüşü açıklamak için kullanılan terim.

Aracı

Para birimleri ve ilgili menkul kıymetlerin alım ve satımını komisyon veya bir alım satım marjı karşılığında gerçekleştiren bir temsilci.

Komisyon Ücreti

Aracı tarafından alınan komisyon.

Boğa Piyasası

Belirli bir yatırım ürünü için fiyatların genellikle yükseldiği uzun süreli bir dönem.

Boğa

Belirli yatırım ürünlerinin fiyatlarının yükseleceğine inanan bir yatırımcı.

Bundesbank

Almanya Merkez Bankası.

Mesai günü

İş Gününe bakın

Satın Alma Limiti

Para birimi çiftindeki temel para biriminin satın alma işleminin yapılabildiği en yüksek fiyatı belirtir. Satın alma limiti emrindeki limit fiyat mevcut işlem gören satış fiyatının ALTINDA olmalıdır.

Satın Alma Durdurma

Satın alma durdurma, mevcut işlem gören satış fiyatının ÜZERİNDE verilen bir durdurma emridir ve piyasa satış fiyatı durdurma fiyatına veya bu fiyatın üzerine çıkıncaya kadar devreye girmez. Satın alma durdurma emri, tetiklendiğinde mevcut piyasa fiyatından satın almak için bir piyasa emri olur.

[ TOP ]

C

Kablo

Yabancı Para piyasasında ABD Doları/İngiliz Paundu oranı için kullanılan bir terim.

Taşıma

Tutulan finansal menkul kıymetler veya diğer finansal araçların faiz maliyeti.

Nakit Ödeme

Aynı gün mahsup etme.

Nakit

Normal olarak, işlemin yapıldığı gün mahsuplaşma için anlaşılan takas işlemini belirtir.

Bankadaki Mevduat

Bankadaki mevduat, hesaba yatırılan fon miktarı, artı veya eksi kapatılmış pozisyon K/Z ile pozisyon yenileme ve komisyon (varsa) gibi diğer borç ve kredilere emsaldir.

Merkez Bankası

Bir ülkenin veya bölgenin para politikasını denetlemekten sorumlu bir banka. Federal Reserve Amerika Birleşik Devletleri'nin, European Central Bank Avrupa'nın, Bank of England Birleşik Krallık'ın Merkez ve Bank of Japan Japonya'nın Merkez Bankası'dır.

Merkez Bankası Müdahalesi

Bir Merkez Bankası'nın veya Merkez Bankalarının yerinde Yabancı Para piyasasına girmeleri ve dengesiz arz ve talebi doğrudan Yabancı Para alışı (veya satışı) yoluyla teşvik etmeye çalışmaları.

CFTC

Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu, mali vadeli işlemler de dahil olmak üzere emtia piyasalarındaki vadeli işlemler için ABD Federal düzenleme kurumu.

Grafik Uzmanı

Belirli bir yatırım ürününün yönünü ve büyüklüğünü öngörmeye yardımcı olacak eğilimleri bulmak amacıyla geçmiş verilerinin grafiklerini ve çizelgelerini inceleyen bir kişi.

Müşteri

USG hesabı sahibi. Müşteri, bir birey, para yöneticisi, kurumsal varlık, emanet hesabı, müşterek malik veya hesabın değerinden yararlanan herhangi bir tüzel kişilik olabilir.

Kapalı Pozisyon

Mevcut pozisyona karşı yön ve büyüklük bakımından ters yönde ve kazanç veya kayıp gerçekleşme etkisine sahip bir işlem.

CME

Chicago Ticaret Borsası

Komisyon

Bir aracının müşterilerden namlarına yaptığı işlemler için alabileceği ücret.

Onaylama

Bir işlemin ilgili tüm ayrıntılarını açıklayan elektronik ya da basılı bir bildirim.

Tüketici Fiyatları Endeksi

Gıda, giyim ve ulaşım dahil olmak üzere tanımlanmış tüketici ürünleri sepeti fiyatlarındaki aylık değişikliğin ölçümü. Ülkeler kira ve ipotek konusundaki yaklaşımları bakımından farklılık göstermektedir.

Sözleşmeler

Belirtilen takas tarihinde (normal olarak valör tarihi) mahsuplaşmak üzere belirtilen başka bir para birimi miktarı karşılığında belirtilen belirli bir para birimi miktarını almak veya satmak amacıyla USG ile yapılan tezgah üstü (OTC) sözleşmesi. Sözleşmeli miktarlar, iki tarafça anlaşmaya varılan Yabancı Para oranı ile belirlenir.

Dönüştürme Oranı

Bir işlem gününün sonunda ABD Doları olmayan kârlarını/zararlarını dolar cinsine dönüştürmek (veya almak) için kullanılan belirli bir para çifti oranı.

Müşterek Malik

Bir USG hesabında ortak faydaya sahip kişi. Müşterek maliklerin, USG Risk Açıklaması belgesi ve W-8 / W-9 formları da dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın hesap başvuru formlarını ve ilgili belgeleri okumaları, doldurmaları ve imzalamaları gerekmektedir.

Muhabir Banka

İlgili merkezde şubesi olmayan bir bankaya düzenli olarak hizmet veren yabancı banka temsilcisi, ör. fon transferini kolaylaştırmak için.

Karşı Para Birimi

Para birimi çiftindeki ikinci para birimi. EUR/USD para birimi çiftinde karşı para birimi USD'dir.

Karşı Taraf

Takas işleminin yapıldığı diğer tüzel kişi veya taraf.

Ülke Riski

Belirli bir ülke ile olan ilişkisi nedeniyle bir işleme eklenen risk. Bu, belirli bir ülkenin ekonomik, politik ve coğrafi faktörlerinin incelenmesini içerir.

Kapatma

Bir pozisyonu kapatan bir işlem gerçekleştirme eylemi.

Kredi Riski

Borçlunun ödememe riski; daha özel olarak, karşı tarafın vermeyi taahhüt ettiği para birimine sahip olmama riski.

Çapraz Para Birimi Sözleşmesi

Belirli bir başka yabancı para birimi karşılığında bir yabancı para birimini satın almak ya da satmak için anında teslim sözleşmesi. Takas edilen para birimleri ABD Doları değildir.

Para Birimi

Bir yabancı para birimi veya ABD Doları.

Para Birimi Çifti

Yaban Para işlemindeki iki para birimi. EUR/USD para birimi çiftine bir örnektir.

Müşteri Hesabı Başvurusu

Bir işlem yapılmadan önce USG tarafından kabul edilmesi için tüm müşteriler tarafından doldurulup gönderilmesi gereken USG başvurusu.

[ TOP ]

D

Günlük Kapanış (veya İş Günü Kapanışı)

Bu iş gününün sonunu belirten zaman cinsinden tek nokta. Günlük kapanıştan sonra girilen sözleşmelerin alım satım tarihinin sonraki iş günü olacağı kabul edilir. Günlük kapanış yalnızca USG tarafından herhangi bir iş gününde seçilen bir zamanda gerçekleşir ve USG'nin takdirine bağlı olarak değiştirilebilir.

Günlük Emir

Belirli bir günde gerçekleştirilmezse otomatik olarak iptal edilen bir emir.

Günlük Alım Satım Uzmanı

Yatırım ürünlerinde pozisyon alan ve aynı işlem gününün kapanışından önce bu pozisyonları kapatan bir spekülatör.

İşlem Kayıt Defteri

Belirli bir zaman periyodunda (genellikle alım satım günü) gerçekleştirilmiş olan tüm işlemlerin listesi.

İşlem Tarihi

İşlemin mutabık kalındığı tarih.

İşlem Bileti

İşlemle ilgili temel bilgilerin kaydedilmesinde birincil yöntem.

Borsa Aracısı

Yabancı Para alımında/satımında bir temsilciden ziyade işin sahibi gibi hareket eden birey veya firma. Borsa aracıları kendi hesapları için alım satım yapar ve risk kendilerine aittir.

İşlem Masası

Genelde müşterilerin emirlerinin fiyatlandırılmasını ve gerçekleştirilmesini kolaylaştıran USG için çalışan borsa aracıları grubu.

Ödemede Gecikme

Genel olarak sözleşmeye uyulmaması.

Değer Kaybetme

Arz ve talep nedeniyle bir para biriminin değerinde düşüş veya azalma.

Piyasa Derinliği

Belirli bir zamanda belirli bir para birimi çifti için işlem amacıyla kullanılabilir hacmin bir ölçüsüdür.

Ayrıntılar

Yabancı Para işlemini sonuçlandırmak için gerekli tüm bilgiler, örneğin; ad, oran ve tarihler.

Devalüasyon

Bir para biriminin sabit paritelerine veya bantlarına göre bilinçli olarak aşağı doğru ayarlanması, normalde bir ülkenin resmi duyurusu ile başlatılır.

İhtiyari Harcanabilir Gelir

Net vergi ve sabit kişisel harcama taahhütleri.

DM, Dmark

Alman markı.

Yurt İçi Oranlar

Menşe ülkedeki mevduatlara uygulanan faiz oranları.

Düşüş

Bir menkul kıymetin (genellikle bir net varlık veya hisse senedi) bir önceki fiyatın altında bir fiyata satılması.

[ TOP ]

E

Rahatlama

Merkez Bankası tarafından başlatılan faiz oranlarında düşüş.

ECU

Avrupa Para Birimi.

İki Yönlü Piyasa

Belirli bir dönem için alış ve satış fiyatlarının aynı olduğu Euro bankalar arası mevduat piyasasında kullanılır.

Emanet Hesabı

USG'ye yatırılan paralar, HSBC Bank USA, NA'da bir FDIC sigortalı emanet hesabına yatırılır.

Euro

Avrupa Birliği'nin para birimi.

Euro Oranları

Euro para birimleri için belirli dönemlerde kote edilen faiz oranları.

Euro Para Birimi

Menşe ülkesinin dışında yatırılan bir para birimi.

Euro Dolarlar

ABD dışında bulunan bir bankaya (ABD veya ABD olmayan) yatırılan ABD Dolarları.

Avrupa Birliği

Önceden Avrupa Topluluğu olarak bilinen grup

Olay Bildirimleri Penceresi

Bir müşterinin hesabında bir iş günü boyunca gerçekleşen işlemleri özetleyen bir USG penceresi.

Ek Teminat Mevduatları

Mevcut açık pozisyona karşı teminat olarak kullanılmayan USG'ye yatırılmış para.

Borsa

Menkul kıymetlerin alınıp satıldığı ve sıklıkla düzenlendiği fiziksel bir yer. Örnekler: New York Menkul Kıymetler Borsası ve London Menkul Kıymetler Borsası.

Kambiyo Denetimi

Ülkeler arasındaki para birimi hareketini denetleyen bir sistem. Yöntemler, birden fazla para birimi, kota, ihale, limit, harç ve ek vergilerin belgelendirilmesini içerir.

Egzotik

Daha az alım satımı yapılan para birimi.

[ TOP ]

F

Hızlı Piyasa

Alıcılardan ve/veya satıcılardan gelen arz ve talep koşullarındaki dengesizliğin neden olduğu piyasadaki fiyatların veya oranların hızlı hareketi. Bu gibi durumlarda, piyasalar düzenli şekilde eski haline dönünceye kadar oranlar veya fiyatlar müşterilere anında sunulmayabilir.

Fed Fonu Oranı

ABD ekonomisinde faaliyet seviyesinde bir değişikliği kolaylaştırmak için para politikası oluşturmak ve para arzını etkilemek üzere kullanılan Federal Reserve Bank tarafından belirlenen kısa vadeli (gecelik) faiz.

Fed Fonları

Bankalar tarafından yerel Federal Reserve Bankalarında tutulan nakit bakiye.

Fed

Amerika Birleşik Devletleri Federal Reserve Bank.

Federal Açık Piyasa Komitesi

Ayrıca FOMC olarak da bilinir. Birleşik Devletler'deki para politikasının seyrini belirleyen gerçek kişi kuruluşu. FOMC, doğrudan Federal Fonlar oranını ve İndirim Oranı'nı belirlemekten sorumludur. Her iki oran, para arzı artış seviyelerinin ve ABD'deki ekonomik faaliyet seviyelerinin kontrolünde etkilidir.

Federal Rezerv Kurulu

Federal Rezerv Sistemi Kurulu, 14 yıllık dönem için ABD Başkanı tarafından atanır ve bunlardan birisi dört yıl için Başkan seçilir.

Federal Rezerv Sistemi

Federal Rezerv Kuruluna bağlı 12 bölgeyi kontrol eden 12 Federal Rezerv Bankası'ndan oluşan ABD merkez bankası sistemi. Fed üyeliği, Para Birimi Müfettişi tarafından lisans verilen bankalar için zorunludur ve devlet tarafından lisans verilen bankalar için isteğe bağlıdır.

Yerine Getirme veya Yerine Getirilme

Verilen müşteri emrinin müşteri hesabı adına yürütüldüğü bir işlem. Yerine getirildiğinde bir emir müşteri tarafından iptal edilemez, değiştirilemez veya feragat edilemez.

Bağlayıcı Fiyat Teklifi

Teklif veren tarafın spot anlaşma için makul bir miktarda bir anlaşma yapmaya istekli olduğu kesin bir oran istemek için verilen sözlü bir fiyat.

Mali Politika

Para politikasının uygulanmasında vergilendirmenin bir araç olarak kullanılması.

Vadeler

Vadeli işlem benzeri aylık takvim tarihleri. İki beklenti vardır. Ayrıntılı açıklama için bkz. Takas Tarihleri.

Sabit Para Birimi oranı

Para yetkili kurumları tarafından belirlenen resmi oran. Genellikle sabit para birimi oranı bir bant içinde dalgalanmaya izin verir.

Tespit

Genellikle alıcıları satıcılarla dengeleyen bir oran bularak oranların belirlenmesi yöntemi. Böyle bir süreç, tanımlanan sürelerde günde bir veya iki kez meydana gelir. Bazı para birimleri tarafından özellikle turistik oranların belirlenmesi için kullanılır.

Dalgalı Para Birimi Oranı

Fiyatın arz ve talep ile belirlendiği bir para birimi oranı. Dalgalı para birimlerine bile para yetkili kurumları tarafından müdahale edilebilir. Bu faaliyet sık olduğunda dalgalanma, 'kirli dalgalanma' olarak bilinir.

FOMC

ABD Fed Fonu faiz oranları vb. vasıtasıyla uygulanmaya meyilli para arzı hedeflerini Federal Açık Piyasa Komitesi belirler.

Yabancı Para

'Yabancı Para' terimi genellikle borsa dışı yabancı para birimi alım satımını belirtir. Ayrıca, Chicago Ticaret Borsası'ndaki IMM gibi borsalarda para birimi alım satımını da belirtebilir.

USG, yabancı banka hesaplarına yabancı paranın fiziksel teslimini yapmaz.

Forex

Forex, Yabancı Para için popüler kısa formdur ve genellikle yabancı para biriminde borsa dışı alım satımı belirtir.

Vadeli İşlem

Valör takas tarihinden sonraki takas tarihinde yapılan işlem.

Vadeli/Vadeli

Vadeli/vadeli işlem, işlemin her iki ayağının geçerli valör takas tarihinden sonraki takas tarihlerine sahip olduğu bir işlemdir.

Vadeli Oran

Vadeli oranlar, vadeli ve spot oranlar arasındaki farkı temsil eden vadeli puanlara göre kote edilir. Gerçek para birimi oranından vadeli oranı elde etmek için vadeli puanları para birimi oranına eklenir veya çıkarılır.

Puan çıkarma veya ekleme kararı, işlemde söz konusu olan her iki para birimi için mevduat oranları arasındaki farkla belirlenir. Daha yüksek faiz oranına sahip temel para biriminin, vadeli piyasada kote edilen daha düşük faiz oranlı para birimine indirimde olduğu söylenebilir. Bu nedenle vadeli puanlar spot oranından çıkarılır. Benzer şekilde, düşük faizli temel para birimin primli olduğu ve vadeli puanların, vadeli oranın elde edilmesi için spot oranına eklendiği söylenebilir.

Ön Ofis

Borsa aracısı tarafından gerçekleştirilen faaliyetler - normal alım satım faaliyetleri.

Temel Prensipler

Bir para biriminin göreli değeri için temel oluşturduğu kabul edilen makro ekonomik faktörler. Bunlara enflasyon, büyüme, ticaret bilançosu, devlet açığı ve faiz oranları dahildir.

FX

FX, Yabancı Para için popüler bir kısaltmadır. Yabancı Para, genellikle borsa dışı yabancı para birimi alım satımını belirtir.

[ TOP ]

G

G7

Yedi lider sanayi ülkesi; bunlar ABD, Almanya, Japonya, Fransa, Birleşik Krallık, Kanada ve İtalya'dır.

G10

G7 artı Belçika, Hollanda ve İsveç, IMF görüşmeleriyle ilişkili bir grup. İsviçre bazen çevresel olarak katılır.

Alım Yapma

Para birimi çiftini satın alma işlemi. Örneğin bir müşteri EUR/USD satın aldığında Euro 'alımı yapmış' olur.

Satış Yapma

Para birimi çiftini satma işlemi. Örneğin bir müşteri EUR/USD sattığında Euro 'satışı yapmış' olur.

İptal Edilinceye Kadar Geçerli (GTC emri)

Normal bir uygulamanın aksine, alım satım günü sonunda sona ermeyen, normal olarak alım satım ayı sonunda sona eren, borsa aracısına verilmiş özel bir talimat.

GTC

Bkz. İptal Edilinceye Kadar Geçerli.

[ TOP ]

H

Para birimi çiftini satın alan.

[ TOP ]

I

Gösterge fiyat

'Bağlayıcı' veya 'bağlayıcı fiyat teklifi' olmayan piyasa yapıcı fiyatı.

Bankalar Arası Piyasa

Bankalar arası piyasa, Yabancı Parayı birbirine pazarlayan borsa aracılarının tezgah üstü piyasasıdır.

Müdahale

Para biriminin değerini etkilemek için Merkez Bankası tarafından yapılan satın alma veya satış işlemi. Uyumlu müdahale, birçok Merkez Bankası'nın para birimi oranlarının değerini etkilemek için harekete geçmesi anlamına gelir.

Gün içi pozisyon

Gün içinde USG müşterisinin gerçekleştirdiği açık pozisyonlar. Genellikle kapanışta ödenir.

Tanıtıcı Aracı

Genellikle işlem başına bir ücret gibi tazminat karşılığında müşterileri USG'ye tanıtan bir kişi veya tüzel kişilik. Tanıtıcı Aracıların müşterilerinden teminat altındaki fonları kabul etmeleri önlenir.

[ TOP ]

K

Yeni Zelanda Doları'nın argosu.

[ TOP ]

L

Sol Taraf

İki yönlü bir teklifin sol tarafının alınması, örneğin kote edilmiş para biriminin satılması.

Kaldıraç

Küçük bir sermaye miktarının kullanılmasıyla büyük bir kuramsal pozisyonun kontrolü.

Limitli Emir

Limitli emir, belirli miktarda para birimi çiftini kullanıcı tarafından tanımlanan belirli bir fiyattan satın alma veya satmaya yönelik müşteri emridir. Limitli işlemin gerçekleşmesini garanti etmez; bunun yerine sadece gerçekleşirse belirtilen limit fiyattan olmasını garanti eder. Bazen piyasada kısa süreli olarak limit fiyata ulaşıldığını, sadece çok az alım satım hacmi olduğunda limit fiyat seviyesinden geri çekildiğini unutmayın. Bu şartlar altında, limitli emir gerçekleştirilmemiş olabilir ve emir gerçekleştirilinceye ya da müşteri emri iptal edinceye kadar geçerli kalır. Limitli emir, piyasanın belli bir fiyat (limit fiyat) seviyesine ulaştıktan veya bu fiyat seviyesini geçtikten sonra gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtir. Limitli emir verildiğinde limit fiyata ulaşılıncaya kadar beklemede kalır. Piyasa, limit fiyata geldiğinde veya geçtiğinde emir tetiklenir ve USG borsa aracısı, emri limit fiyattan gerçekleştirmeye çalışır.

Limit Fiyat

Müşterinin bir limitli emir girerken belirttiği fiyat.

Likit

Alınacak veya satılacak bol hacmin olduğu piyasa koşulu.

Paraya Çevirme

Önceden oluşturulmuş bir pozisyonu dengeleyen veya kapatan her türlü işlem.

Paraya Çevirme Seviyesi

Müşterinin tüm açık pozisyonlarını en iyi fiyattan ya da o anki mevcut para birimi oranından paraya çevirme işlemini başlatan hesap değeri seviyesi. Hesap değeri geçerli açık pozisyonları korumaya yeterli olmadığından paraya çevirme işlemi gerçekleşir. Müşteri, hesaba ek teminat yatırarak ya da mevcut açık pozisyonları kapatarak paraya çevirme işlemini önleyebilir.

Likidite

Belirli bir zamanda alınabilecek veya satılabilecek hacim miktarını açıklamak için kullanılır.

Uzun

Para birimi çifti satın alarak yeni bir pozisyon açan müşteriyi tanımlamak için kullanılan terim.

Teminat Mevduatı Fazlalığın Kaybedilmesi

Müşterilerin, ilk başta bir pozisyon açmak ve korumak için teminat gösterdikleri teminattan fazlasını kaybetme imkanının olduğu bir durum.

[ TOP ]

A

Koruma Teminatı

Bir yatırımcının açık bir pozisyonu korumak için USG'de tutması gereken minimum teminat.

Teminat Tamamlama Çağrısı

Olumsuz para birimi oranı hareketlerinden dolayı teminat gereksinimlerini karşılamak için teminat hesabına ilave para yatırılması talebi.

Teminat

Toplam açık pozisyonlara karşı rehin verilen toplam müşteri nakit miktarı. Rehin verilen teminat, maksimum alım satım kaldıraç oranı işlevidir. Kaldıraç ne kadar yüksekse rehin verilen teminat o kadar düşük olur. Kaldıraç ne kadar düşükse pozisyonu taşımak için gerekli teminat o kadar yüksek olur.

Matematiksel olarak, Teminat = Açık Pozisyon Miktarı/Maksimum Alım Satım Kaldıraç Oranı. Örneğin 50:1 maksimum alım satım kaldıraç oranındaki 100.000 USD/CHF pozisyonu 100.000/50 veya 2.000 USD'ye eşit teminat verilmesini gerektirir.

NOT: USD'nin temel (birinci) para birimi (örneğin; EUR/USD, GBP/USD...) ve çapraz para birimi (EUR/JPY, GBP/JPY...) OLMADIĞI para birimi çiftleri teminatlarını hesaplamak için karşı para birimi miktarı önce ortalama para birimi oranlarıyla dönüştürülür.

Örnek: Fiyat 0,9600-0,9604 iken müşteri 1 lot EUR/USD alır. Ortalama para birimi oranı 0,9602'dir. Bu nedenle 100.000 EUR 96.020 USD eder. 96.020/50 USD Kaldıraç Oranı = 1.920,40 USD

Piyasaya Göre Değerleme

Bir hesabın günlük olarak gerçekleşmeyen kâr ve zararı yansıtacak şekilde ayarlanması.

Piyasa Yapıcı

Piyasa yapıcı, bir menkul kıymette piyasa oluşturmak ve sürdürmek üzere yetkilendirilmiş kişi veya firma.

Maksimum Alım Satım Kaldıraç Oranı

Kaldıraç, yeni pozisyonlar açmak için kullanılabilir oran olarak ifade edilir. Örneğin, 50:1 kaldıraç oranı müşteriye 2.000 USD teminatla 100.000 lot USD pozisyonunu kontrol etme imkanı sağlar (100.000/50 USD = 2.000 USD).

Maksimum Alım Satım Gücü

Matematiksel olarak, Maksimum Alım Satım Gücü = Hesap Değeri * Maksimum Alım Satım Kaldıraç Oranı.

Hareketli Ortalama

Değer veri aralığı ortalama fiyatını alarak fiyat/oran verileri setini düzleştirme yöntemi.

[ TOP ]

N

Net Faiz Oranı Farkı

İki farklı para birimine sahip ülkeler arasındaki faiz oranları farkı. Örneğin, Euro için spot/sonraki oran %3,25'tir ve ABD'de spot/sonraki oran %1,75'tir, faiz farkı %1,50'dir (%3,25-%1,75 = %1,50).

Netleştirme

Sadece alım satım yapılan para birimlerindeki farkların kapanışta ödendiği ödeme yöntemi.

[ TOP ]

O

OCO Emri (Biri Diğerini İptal Eder Emri)

Biri diğerini iptal eder emri, aynı anda verilen durdurma ve limitli emirdir. Böylece biri gerçekleştirildiğinde diğeri iptal edilir. Örneğin, bir limitle ya da koruyucu durdurma (zararı durdurma) ile mevcut pozisyonu kapatmak (kâr alma) için bir OCO emri verilebilir.

Arz

Bir borsa aracısının satmak istediği fiyat. Arz ayrıca satış ya da satış fiyatı olarak da anılır.

Arz Edilen Piyasa

Arzların talepleri aştığı geçici durum.

Yaşlı Kadın

Threadneddle Sokağının Yaşlı Kadını, Birleşik Krallık Merkez Bankası Bank of England için bir terim.

Geniş Kapsamlı Hesap

Tek bir borsa aracısı tarafından, önceki tüm hesapların birleştirildiği ve ayrı ayrı belirtilmek yerine yalnızca adını taşıyan başka hesapla muhafaza edilen bir hesap.

Açık Pozisyon

Belirli bir para birimindeki varlıklar ve yükümlülükler arasındaki fark. Bu, para birimi bazında ya da temel para birimi cinsinden hesaplandığında tüm para birimleri pozisyonunda ölçülebilir.

Açık Pozisyon Penceresi

Açık olan tüm mevcut müşteri pozisyonlarını gösteren USG penceresi.

Emirler

USG İnternet Alım Satım Platformu aracılığıyla elektronik olarak, sözlü olarak veya DirectDealer benzeri bir elektronik sohbet uygulaması üzerinden belirli bir para birimi çiftini hemen veya fiyat müşterinin belirli gereksinimlerini karşıladığında satın almak veya satmak için verilen müşteri talimatları.

OTC Teminatlı Yabancı Para

USG ve müşterileri gibi piyasa katılımcılarının ödenmemiş pozisyonlara karşı yatırılan ve rehin gösterilen bir teminat için birbirleriyle özel olarak yapılmış sözleşmelere veya başka işlemlere girdiği tezgah üstü (borsa dışı) Yabancı Para piyasaları.

Gecelik

Bir günden sonraki iş gününe kadar olan işlem.

[ TOP ]

P

Pip

Yabancı Para oranı için en küçük hareket ölçümü.

Bekleyen Emirler Raporu

Bekleyen emirler raporu, bekleyen emir gerçekleştirilsin ya da gerçekleştirilmesin kullanıcı tarafından belirtilen tarihlerde müşterinin girdiği tüm bekleyen emirleri gösterir. Müşteri tarafından iptal edilen bekleyen emirler gösterilmeye devam edilerek müşteriye emirlerinin tam denetlemelerini sağlar.

Bekleyen Emirler Penceresi

Hâlâ bekleyen veya askıdaki tüm ödenmemiş emirleri gösterir. Müşteri USG'yi kapatmadan önce uygulama müşteriyi hâlâ ödenmemiş emirleri olduğunu uyarır. Bu tür emirler müşteri oturumu kapatsa bile kalır. Ancak müşteri çevrim dışı iken gerçekleştirilebilirler.

Pozisyon

Belirli bir para biriminde netleştirilen toplam taahhütler. Bir pozisyon düz veya kare (riziko yok), uzun (satılandan daha fazla para birimi alınır) veya kısa (satın alınandan daha fazla para birimi satılır) olabilir.

İşin Sahibi

Kendi hesabına hisse senedi alan veya satan bir borsa aracısı.

Kâr Alma

Bir kârı gerçekleştirmek için pozisyonun çözülmesi.

[ TOP ]

Q

Fiyat Teklifi

Bir para birimi çiftinin alış ve satışından oluşur.

Fiyat Teklifi Paneli

Fiyat teklifi paneli, USG penceresinde önemli para birimleri ve çapraz oranlar için fiyat tekliflerini gösteren ve USG grafiklerine erişmeyi sağlayan bölümdür.

[ TOP ]

R

Aralık

Belirli bir işlem seansı sırasında kaydedilen vadeli işlemin en yüksek ve en düşük fiyatı arasındaki fark.

Oran

Bir para biriminin başka bir para birimine göre (normal olarak USD'ye karşı) fiyatı.

Gerçekleşen K/Z

Kapatılan pozisyonlardan oluşan kâr ve zarar.

Düzenlenmiş Piyasa

Genellikle yatırımcıları korumak için yönerge ve kısıtlamaları yayınlayan hükümet kuruluşu tarafından düzenlenen bir piyasa.

Raporlar Penceresi

Müşterinin faaliyetlerini ayrıntılı olarak gösteren çeşitli hesap durum raporlarına ulaşabildiği USG raporlar penceresi. Müşteri tarafından belirli zaman periyoduna göre özelleştirilebilen 5 farklı rapor vardır. Bunlar alım satım geçmişi, bekleyen emirler geçmişi, hesap geçmişi, oturum geçmişi ve hesap özetidir.

Direnç Noktası veya Seviyesi

Teknik analizciler tarafından genellikle Yabancı Para oranı hareketinin daha da yükselmesini durduracak bir fiyat olarak tanımlanan fiyat. Direnç seviyesi 'kırılırsa' teknik analizci menkul kıymet fiyat hareketinin yükselmeye devam edeceği sonucuna varır.

Sağ Taraf

Yabancı Para oranının satış veya teklif fiyatına karşılık gelir. Örneğin 0,9630 - 0,9635 fiyatı dikkate alındığında sağ taraf 0,9635'tir. Sağ taraf, müşterinin satın aldığı taraftır.

Risk Sermayesi

Müşterinin riske atmak istediği, kaybederse müşterinin zor durumda kalmasına neden olmayacak para miktarı.

Pozisyon Yenileme

Her iş günü sonunda USG otomatik olarak tüm mevcut açık pozisyonları sonraki valör tarihine uzatır veya takas eder. Mekanik, aslında, mevcut bir pozisyonun aynı anda kapatılmasını ve yeni bir valör pozisyonunun açılmasını içerir. USG, temel para birimi ve karşı para birimi arasındaki faiz farkına ve müşterinin pozisyonuna bağlı olarak müşterinin hesabını borçlandırır veya kredilendirir. Örneğin, müşteri temel para biriminin gecelik oranının karşı para biriminin üzerinde olduğu bir para birimi çiftinde uzun pozisyonda ise, müşteri gecelik tutulan pozisyonlar için küçük bir kredi kazanacaktır. Tersi olursa, faiz farkındaki fark için müşterinin hesabı borçlandırılır. Temel mantık, müşteri daha yüksek getiri sağlayan bir para biriminde uzun pozisyondaysa düşük getirili para biriminde kısa pozisyonda olduğu için ödemek zorunda kalacakları tutardan yatırım yapabiliyor ve gecede daha yüksek bir getiri elde edebiliyor olmaktan fayda sağlamaları gerektiği şeklindedir.

Yenileme Kredisi

Kredi (temel para birimi cinsinden) müşterinin gecede daha yüksek getiri sağlayan bir para birimi hesabına eklenir.

Yenileme Borcu

Müşterinin gecede daha düşük getiri sağlayan bir para birimi hesabından çıkarılan borç.

Bir Pozisyon Tutma

Spekülatif kazanç umuduyla açık pozisyonların tutulması eylemi.

[ TOP ]

S

Aynı Gün İşlem

İşlemin gerçekleştiği gün vadesi gelen bir işlem.

Satış Limiti

Para birimi çiftindeki temel para biriminin satış işleminin yapılabildiği en düşük fiyatı belirtir. Satış limiti emrindeki limit fiyat mevcut işlem gören alış fiyatının ÜZERİNDE olmalıdır.

Satış Durdurma

Satış durdurma, mevcut işlem gören alış fiyatının ALTINDA verilen bir durdurma emridir ve piyasa alış fiyatı durdurma fiyatına veya bu fiyatın altına ininceye kadar devreye girmez. Satış durdurma emri, tetiklendiğinde mevcut piyasa fiyatından satmak için bir piyasa emri olur.

Mahsup Tarihi

Menkul kıymetler veya para birimleri ile fonların alıcı ve satıcı arasında aktarılmasıyla gerçekleştirilen emrin mahsuplaşılacağı tarih.

Kısa

Bir para birimini satarak oluşturulan açık pozisyona sahip olma. EUR/USD sattılarsa müşterinin para birimi çiftinde (satılan temel para birimi) 'kısa' pozisyonda olduğu söylenir. Müşteri EUR/USD satın aldıysa para birimi çiftinde 'uzun' pozisyonda ancak USD para biriminde 'kısa' pozisyonda olurlar. Yabancı Para işlemlerinin bir para biriminde 'uzun' ve diğerinde 'kısa' pozisyonda olduğu varsayılır.

Kısa Pozisyonu Kapatma

Belirli para birimi çiftinin kısa pozisyonunu çözmek için satın alma

Sofistike Yabancı Para Yatırımcısı

Yabancı Para piyasasında alım satım yapmak için yeterli bilgi, tecrübe ve/veya sermayeye sahip olan yatırımcı. Yatırımcının kendileri için Forex'in amaçlarına uygun bir yatırım aracı olup olmadığına karar vermesi gerekir.

Ülke Riski

(1) Ülke borcu için temerrüde düşme riski;
(2) Yabancı bir ülkede tutulan varlıklara el konulma riski.

Spekülatif

Yabancı Para alım satımı, Yabancı Paraya yatırımın para kazanacağının garantisi olmadığı için spekülatiftir. Ayrıca müşterinin tüm yatırılan teminatını kaybedebileceği, FX alım satımını son derece spekülatif hale getirebileceği durumların olduğu koşullar da mevcuttur. Yabancı Para alım satımı yapanlar, yalnızca kaybedilirse müşteriyi zor duruma sokmaya neden olmayacak türde sermayeyi (risk sermayesi olarak bilinir) riske atmalıdır.

Valör Defteri

USG valör defteri penceresinde, müşterinin ödenmemiş gecelik pozisyonları, gün boyunca gerçekleştirilen işlemler ve müşterinin mevcut açık pozisyonları gösterilir. Pencerede, işlem oranı, geçerli işlem değeri, geçerli piyasaya göre değerleme oranı, K/Z, işlemin gerçekleştirildiği zaman vb. dahil olmak üzere her bölümün altında listelenen ögelerle bilgiler bulunur.

Valör

Valör veya valör tarihi, işlem alım satım tarihinden sonraki iki iş günü içindeki valör işlemi takas tarihini belirtir. Banka Tatili olduğunda, hafta sonunda veya para birimi çiftindeki para birimlerini temsil eden ülkelerdeki bankaların kapalı olduğu diğer günlerde valör tarihi bankaların tekrar açıldığı sonraki takas tarihe göre ayarlanır. ABD Doları karşısında Kanada Doları durumunda, valör tarihi alım satım tarihinden sonraki 1 iş günüdür.

Valör Fiyatı/Oranı

Para birimi çiftinin peşin işlemler piyasasında alım satımın yapıldığı fiyat.

Valör Mahsup Esasları

Tarihi alım satım tarihinden sonraki 2 iş günü sonrasındaki takas tarihine ayarlayan Yabancı Para işlemleri için standart mahsuplaşma prosedürü (bkz. Valör).

Alış-Satış Farkı

Yabancı para birimi fiyatı için alış ve satış fiyatı arasındaki fark.

Kare

Müşteri satın alma ve satışlarının dengede ve açık pozisyonun olmadığı durum.

Ciyaklama Kutusu

Genellikle aracılık alım satım masalarında kullanılan telefona bağlı bir hoparlör.

Sterlin

İngiliz Paundu, ayrıca 'kablo' olarak bilinir.

Zarar Durdurma Emri

Fiyat belirli pip miktarında pozisyona ters yönde hareket ederse müşterinin pozisyonu kapatmak için girdiği özel emir. Çoğu durumda durdurma emirleri, piyasa müşteri tarafından belirlenen durdurma fiyatına ulaştığında veya geçtiğinde gerçekleştirilir. Verildiğinde durdurma emri durdurma fiyatına ulaşılıncaya kadar beklemede kalır. Durdurma emirleri, bir pozisyonu kapatmak (zarar durdurma), bir pozisyonu rezerve etmek veya yeni bir pozisyon açmak için kullanılır. En yaygın kullanım, mevcut pozisyonu korumak içindir (zararları sınırlayarak veya gerçekleşmemiş kazançları koruyarak). Piyasa durdurma fiyatına ulaştığında veya geçtiğinde emir etkinleştirilir (tetiklenir) ve USG emri sonraki mevcut fiyattan gerçekleştirilir. Limitli emrin aksine durdurma emri durdurma fiyatından gerçekleştirmeyi garanti etmez. Değişkenlik ve hacim eksikliği dahil olmak üzere piyasa koşulları durdurma emrinin emirden farklı bir fiyatta gerçekleştirilmesine neden olabilir.

Durdurma Fiyatı Seviyesi

Zarar durdurma emrini etkinleştiren müşteri tarafından girilen fiyat.

Temizleme

USG müşterisi ABD Doları'ndan başka bir para biriminde K/Z sahibiyse K/Z, her iş gününün kapanış saatindeki cari para birimi oranında ABD Doları'na dönüştürülür (dönüştürme oranı olarak bilinir). Bu işleme temizleme denir. K/Z temizleninceye kadar müşteri hesabı değeri kâr ve zarar para birimi yabancı para oranı değiştiğinde hafifçe dalgalanabilir (yukarı veya aşağı). Örneğin müşteri yen cinsinden bir kâr yaptıysa, pozisyon kapatıldıktan sonra ancak kâr dolar olarak temizlenmeden önce yen değeri yükselirse hesap değeri değişir. Değişiklik sadece kâr/zarar miktarında olduğundan etki minimum seviyededir.

SWIFT

Dünya çapında bankalar arası Telekomünikasyon Topluluğu, birçok Yabancı Para işleminin mahsup edilmesi için küresel elektronik ağı sağlayan Belçikalı bir şirkettir. Topluluk ayrıca onaylama ve tanımlama amacıyla kullanılan para birimi kodlarının standart hale getirilmesinden de sorumludur (örneğin; USD = ABD Doları, EUR = Euro, JPY = Japon Yeni).

İsviçreli

İsviçre Frangı için piyasa argosu.

[ TOP ]

T

Teknik Düzeltme

Piyasa duyarlılığına değil, hacim ve grafik gibi teknik faktörlere dayalı fiyat ayarlaması.

Sığ Piyasa

İşlem hacmi ve likiditenin düşük olduğu ve alış ve satış kotalarının genellikle normalden daha geniş olduğu bir piyasa koşuludur.

Fiyat Adımı

Yukarı veya aşağı minimum fiyat değişikliği.

Yarından Sonra (Ertesi Gün)

Ertesi gün teslim almak üzere bir para biriminin eş zamanlı satın alınması ve valör günü için satış yapılması veya tersi.

Alım Satım Tarihi

Alım satımın yapıldığı tarih.

Alım Satım Teminatı Fazlalığı/Açığı

Bir müşterinin yeni pozisyon açabileceği veya mevcut pozisyonların miktarını artırabileceği kalan fonlar = hesap değeri teminatı. Bu, pozisyon boyutu ve mevcut konumdaki kâr ve zarar işlevidir. USG teminat monitöründe grafik olarak sarı seviyenin üstü olarak gösterilir.

Alım Satım Platformları

Bir müşterinin, kendi adına yürütülecek bir işlem için emir verebileceği bir yazılım uygulaması. USG Trader ve MetaTrader, alım satım platformlarına birer örnektir.

İşlem Tarihi

Alım satımın yapıldığı tarih.

İşlem

Bir emrin gerçekleştirilmesi sonucunda Yabancı Para miktarlarının alınması veya satılması.

İki Yönlü Fiyat Teklifi

Bir borsa aracısı Yabancı Para işlemleri için müşteriye alış ve satış fiyatı teklif eder.

[ TOP ]

U

Karşılıksız pozisyon

Açık pozisyon için başka bir terim

Gerçekleşmemiş K/Z

Gerçekleşmemiş K/Z, geçerli para birimi oranları dikkate alındığında mevcut açık pozisyonlardaki gerçek zamanlı kâr ve zarar. NOT: Gerçekleşmemiş K/Z, müşterinin pozisyonu kapatmak için işlem yapması gereken fiyat kullanılarak hesaplanır. Örneğin, müşteri EUR/USD'de uzun pozisyondaysa müşterinin mevcut piyasanın alış tarafında satması gerekir. Pozisyon kapatılıncaya kadar K/Z gerçekleşmez. K/Z ardından mevduat miktarında yeni nakit sağlamak için mevduattaki nakit paraya eklenir veya çıkarılır.

Yukarı Fiyat Adımı

Önceki işlemden daha yüksek fiyatta gerçekleştirilen bir işlem.

ABD Doları

Amerika Birleşik Devletleri'nin yasal parası.

USG Demo Alım Satım Platformu

USG, yetkili USG teminatlı müşterilerinin USG'den Yabancı Para alım satım sözleşmeleri yapmak için kullandığı USG İnternet Alım Satım Platformunun tam özellikli bir kopyası olan bir demo alım satım platformu sağlar. Demo alım satım platformu, potansiyel USG müşterilerinin sözleşmeli işlemler gerçekleştirmek suretiyle sermayelerini riske atmadan gerçek alım satım platformunun işlevselliğine ve özelliklerine alışmalarına olanak tanır. Platform gerçek işlemleri veya sözleşmeleri içermediğinden, platformu kullanarak oluşturulan herhangi bir kâr veya zarar tahakkuk etmez veya demo müşterisinin bir yükümlülüğü olmaz. Kesinlikle sadece tanıtım amaçlıdır.

USG İnternet Alım Satım Platformu

Yetkili USG müşterilerinin para birimi hareketlerinin yönüne bağlı olarak spekülasyon amacıyla Yabancı Para işlemleri sözleşmesi yapmak için kullandığı yazılım uygulaması. Ayrıca USG olarak da anılır. USG İnternet Alım Satım Platformunda gerçekleştirilen işlemler, Müşteri Anlaşması ve müşteriye sunulan ve imzalatılan diğer belgeler uyarınca müşterinin sorumlu olduğu yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmedir.

USG Menü Çubuğu

Müşteri Raporları pencereleri, Valör Defteri penceresi vb. dahil olmak üzere çeşitli USG pencerelerine müşterinin erişmesini, biçimlendirmesini ve konumlandırmasını sağlayan USG penceresinde bulunan bir çubuk.

USG Risk İfşa Belgesi

USG Risk Açıklaması, USG'de hesap açmayla ilişkili riskleri özetler. USG'ye mali ilgi gösteren tüm müşterilerin bir hesap açmak için belgeyi okuyup imzalamaları gerekir.

USG Başlık Çubuğu

USG penceresinin üstünde USG sürümünün versiyon numarasını ve dünya saatlerini gösteren çubuk.

USG Araç Çubuğu Simgeleri

Simgeler, kullanıcının Olay Bildirimi, Hesap Durumu, Açık Pozisyon, Bekleyen Emirler, Valör Defteri ve Yardım pencerelerine tek tıklamayla erişmesini sağlayan USG penceresinde otomatik olarak görüntülenir.

USG Penceresi

Diğer USG pencerelerinde giriş sayfası olarak kullanılan müşterinin bilgisayar ekranındaki tüm alanı tanımlamak için kullanılan terim. Bunlar müşterinin pozisyonları, kâr ve zararı, bekleyen emirleri, valör defterini, Grafik penceresini vb.ni izlemesini sağlar.

[ TOP ]

V

Takas Tarihi

Takas sözleşmelerinde, sözleşme yapan iki tarafın satın alınan veya satılan para birimlerini takas ettiği gündür. Tam açıklama için lütfen alım satımla ilgili bölüme bakın. Valör işleminde, valör tarihini belirleyen kotasyonları sağlayan bankanın bulunduğu ülkede, sonraki iki banka işlem günüdür. Bu genel kuralın tek istisnası, kote etme merkezindeki valör gününün bu yabancı para birimini kullanan ülke veya ülkelerdeki Banka Tatili ile çakıştığı zamandır. Takas tarihi bir gün ileri alınır. Bilgi isteyen, valör gününün yanıt veren tarafından uygulanan tarihle aynı olduğundan emin olması gereken taraftır. Sonraki ayın vade tarihinin ilgili takvim ayındaki ilgili tarihte olması gerekir. Bir aylık tarih, merkezlerden birinde banka işlemi olmayan güne düşerse işlem tarihi, her ikisinde de ortak olan bir sonraki iş günü olacaktır. Belirli bir ay için vade tarihi ayarlaması diğer vade tarihlerini etkilemez. Bunlar, açık gün gereksinimini karşılarlarsa orijinal ilgili tarihte olur. Son valör tarihi bir ay içindeki son iş gününe denk geliyorsa, ileriye dönük tarihler de son iş gününde vadesi gelerek bu tarihle eşleşecektir. Ayrıca vade tarihi olarak da anılır.

[ TOP ]

W

İş Günü

Ticari bankaların, para birimi pozisyonu alınmış olan ülkenin başlıca finansal merkezinde, Cumartesi veya Pazar günleri dışında iş için açık olduğu her gün.

[ TOP ]
Hakkımızda
Platformlar
Hesap Türleri
Piyasa Haberleri ve Analiz
Eğitim Merkezi
Ortaklar ve Bağlı Kuruluşlar